Artykuły partnerskie Praca Częstochowa

Bezrobocie ciągle spada. Badamy kondycję rynku pracy w Częstochowie

W sierpniu 2021 roku stopa bezrobocia w Częstochowie była wyższa, niż jest obecnie, o prawie 1 punkt procentowy. W mieście obserwuje się sukcesywny spadek osób pozostających bez zatrudnienia. Prognozy rynku pracy mówią również o wielu branżach, w których brakuje pracowników. Gdzie w Częstochowie można szybko podjąć zatrudnienie?

Niska stopa bezrobocia w Częstochowie 

Praca w Częstochowie na portalu GoWork.pl dostępna jest w bardzo wielu branżach. Barometr Zawodów podaje sporą listę pracowników poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Zatrudnienie czeka na kandydatów z wyuczonym zawodem, ale pracę mogą dostać również osoby bez doświadczenia i większych kwalifikacji. Stosunkowa łatwość w byciu aktywnym na częstochowskim rynku pracy przyczynia się do spadku liczby osób bezrobotnych w regionie. 

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie podaje, że w sierpniu zeszłego roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła 4,1 proc. Dziś jest to już 3,2 proc., co od początku tego roku daje wynik lepszy o 0,5 punktów procentowych. Częstochowa notuje nieco lepszą sytuację na rynku pracy, niż całe województwo śląskie, w którym stopa bezrobocia wynosi obecnie 3,7 proc. 

Sytuacja w mieście jest lepsza także od poziomu ogólnokrajowego (4,8 proc.). Pod względem liczby mieszkańców do Częstochowy najbardziej zbliżony jest Radom, w którym stopa bezrobocia wynosi jednak znacząco więcej, niż w drugim największym mieście województwa śląskiego, bo aż 9,2 proc.

Kto ma największe problemy ze znalezieniem pracy w Częstochowie?

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie wciąż rejestrują się także obywatele Ukrainy. Wśród tej grupy znacząco dominują kobiety i osoby ze statusem uchodźcy. Urząd podaje, że w pod koniec sierpnia tego roku panie stanowiły 54 proc. wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w instytucji. Najmniej mieszkańców miasta i okolicznego powiatu, pozostających bez zatrudnienia, to osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby młode, które nie przekroczyły 25. roku życia. 

Obie te grupy stanowią w ogólnej strukturze osób bez pracy kolejno 7,4 i 8,5 proc. Największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają osoby w wieku od 35 do 44 lat, ale podobny procent, wśród wszystkich bezrobotnych z Częstochowy i okolic, to także osoby w wieku od 25 do 34 lat oraz te, które osiągnęły wiek 45 – 54 lat. 

Największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia dotyczą również osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym (24,9 proc. ogółu zarejestrowanych). Niemal taki sam procent (24,3) stanowią absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych. 

Nieco lepiej jest w przypadku osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (21,6 proc.) oraz wyższym (19,9 proc.). Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych posiada wykształcenie średnie ogólne – 9,3 proc. Ponadto Barometr Zawodów podaje, że jedyną branżą, która prawdopodobnie nie jest przyszłościowa w Częstochowie w 2022 roku i latach najbliższych, jest turystyka. Na lokalnym rynku funkcjonuje zbyt dużo pracowników biur podróży i obsługi turystycznej. 

Jakich pracowników poszukują lokalne przedsiębiorstwa? 

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie podaje, że lokalni pracodawcy zgłaszają obecnie największe zapotrzebowanie m.in. na pracowników fizycznych do prac prostych, monterów i konserwatorów urządzeń przeciwpożarowych, monterów wyrobów tekstylnych z tektury i materiałów pokrewnych, kierowców oraz operatorów wózków jezdniowych (widłowych). Barometr Zawodów pokazuje jednak, że znacznie większa grupa zawodów może liczyć na pewną pracę od zaraz w Częstochowie i okolicach. 

Największy deficyt pracowników dotyka przede wszystkim branżę medyczno-opiekuńczą. W tej grupie pilnie potrzeba m.in.: lekarzy, fizjoterapeutów i masażystów, pielęgniarek i położnych, operatorów aparatury medycznej, ratowników medycznych, psychologów i psychoterapeutów oraz opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych. Kolejną branżą, która boryka się z niedoborem kadr, jest budownictwo

Fachowcy techniczni znajdą jednak zatrudnienie nie tylko na placach budowy. Potrzeba również m.in. osób oferujących usługi remontowo-wykończeniowe, a także sporej rzeszy mechaników, konserwatorów i pracowników związanych z produkcją i branżą automotiv. Praca czeka na doświadczonych, zaangażowanych, wolnych od nałogów oraz wykazujących praktyczne umiejętności. W Częstochowie brakuje m.in.: 

  • betoniarzy i zbrojarzy, 
  • blacharzy i lakierników samochodowych, 
  • brukarzy, 
  • cieśli i stolarzy budowlanych, 
  • dekarzy i blacharzy budowlanych, 
  • elektryków, elektromechaników i elektromonterów, 
  • lakierników, 
  • mechaników pojazdów samochodowych, 
  • krawców i pracowników produkcji odzieży, 
  • monterów instalacji budowlanych.

Kto jeszcze znajdzie pracę w Częstochowie? 

Osoby lepiej wykształcone i z doświadczeniem znajdą pracę także jako inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, kierownicy ds. produkcji czy specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki. Pracodawcy z Częstochowy potrzebują również:

  • monterów konstrukcji metalowych, 
  • murarzy i tynkarzy, 
  • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, 
  • operatorów obrabiarek skrawających, 
  • operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, 
  • pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, 
  • pracowników przetwórstwa metali, 
  • przetwórców mięsa i ryb, 
  • spawaczy, ślusarzy i tapicerów.

Szansą za zatrudnienie daje również sektor usług. W mieście przyda się większa liczba fryzjerów, kosmetyczek, pracowników sprzedaży internetowej, sprzedawców i kasjerów oraz szefów kuchni. Branża transportowo-spedycyjno-logistyczna poszukuje w Częstochowie m.in. kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, a także listonoszy i kurierów. Na wiele ofert pracy mogą liczyć pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi. 

Istnieje również możliwość zasilenia szeregów pracowników służb mundurowych. W mieście brakuje wychowawców zatrudnianych w placówkach oświatowych i opiekuńczych, a także sporej liczby nauczycieli. Praca czeka zarówno na praktyków z przygotowaniem pedagogicznym do nauczania przedmiotów zawodowych, jak i na nauczycieli ogólnokształcących, specjalnych i przedszkolnych. 

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.
Exit mobile version