Polityka

Częstochowa: Tego nie przechowujmy w piwnicy

W budynkach częstochowskiego ZGM TBS często trafiają się przedmioty i substancje, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe. Dlatego firma rozpoczyna akcję edukacyjną, aby uświadomić swoim lokatorom różne kwestie związane z bezpieczeństwem pożarowym.

Piwnica może być wykorzystana do przechowywania przetworów takich jak dżemy czy marynaty. Niestety, czasem trafiają tam również przedmioty, które są potencjalnym zagrożeniem pożarowym i nie powinny się tam znajdować.

W związku z tragicznym pożarem kamienicy w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków, a wielu mieszkańców straciło dach nad głową, zarząd ZGM TBS w Częstochowie planuje przeprowadzenie akcji edukacyjnej dla swoich lokatorów. Głównym celem jest podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych, w tym w piwnicach.

Nasi mieszkańcy są zazwyczaj rozsądni i roztropni, ale niestety zdarzają się sytuacje, że niebezpieczne odpady trafiają do piwnic. Przechowywanie ich w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu naraża zdrowie i życie naszej rodziny oraz sąsiadów – powiedział Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM TBS.

Wkrótce w lokalnych rozgłośniach radiowych usłyszymy edukacyjne spoty dotyczące przechowywania przedmiotów i substancji. W budynkach zarządzanych przez spółkę pojawią się plakaty i tabliczki z apelem o nieprzechowywanie w piwnicach różnych niebezpiecznych przedmiotów i substancji, takich jak benzyna, farby, lakier zawierający rozpuszczalniki, butle gazowe, akumulatory, środki do dezynfekcji, fajerwerki czy petardy. Nie można także przechowywać sprzętu elektronicznego (RTV i AGD) ze względu na ryzyko pożaru. Niepotrzebny sprzęt oraz niebezpieczne substancje można oddać do Stacjonarnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a mniejsze urządzenia można wrzucić do charakterystycznych czerwonych kontenerów na starą elektronikę rozstawionych w całym mieście.

Niektóre przedmioty lepiej trzymać z dala od piwnicy, takie jak ubrania, pościel, ręczniki, żywność w papierowych i foliowych opakowaniach, meble, dywany, zabawki, książki, dokumenty czy obrazy. W przypadku pożaru mogą one przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się ognia.

Państwowa Straż Pożarna apeluje o uporządkowanie piwnic, poddaszy i klatek schodowych, gdzie często przechowywane są niebezpieczne materiały, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Zbędne rzeczy stanowią realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa oraz naszych sąsiadów.

Po tragicznym pożarze w Poznaniu, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Mroczek, zapowiedział planowane kontrole zawartości piwnic. Kontrole te będą przeprowadzane we współpracy z samorządami i strażami miejskimi.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.
Exit mobile version