Nauka i Technika

Polskie miasta: różnice w usługach ekosystemowych

Naukowcy z IGiPZ PAN przeprowadzili badania, z których wynika, że najwyższe wykorzystanie drzew do oczyszczania powietrza odnotowano w Bielsku-Białej, natomiast najniższe w Rzeszowie. W Częstochowie popyt na rekreację na łonie przyrody jest siedmiokrotnie wyższy niż w Olsztynie.

Badacze z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przeprowadzili analizę usług ekosystemowych w 20 metropolitalnych obszarach Polski. Ich badanie, opublikowane w „Przeglądzie Geograficznym„, miało na celu zaproponowanie nowych metod oceny i mapowania tych usług na szczeblu ogólnokrajowym.

„Można powiedzieć, że są to wszelkie dobrodziejstwa, jakie przyroda daje człowiekowi, m.in. żywność, energia, ale też regulacja klimatu, oczyszczanie powietrza czy miejsca do rekreacji. Przekłada się to na wymierne korzyści – takie, jak dobre samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, ale i np. stabilny klimat czy czyste powietrze” – powiedział w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce pierwszy autor artykułu dr hab. Andrzej Affek, prof. IGiPZ.

Usługi ekosystemowe to bezcenne dobro człowieka zapewniane przez świat ożywiony. W skład tych usług wchodzą zarówno wszelkie pozostałości naturalnych ekosystemów, jak i obszary zielone stworzone przez człowieka, takie jak lasy, łąki, zielone dachy czy parki. Są one niezwykle istotne dla utrzymania dobrostanu człowieka.

Dzięki usługom ekosystemowym społeczeństwo może cieszyć się wieloma korzyściami. Przede wszystkim zapewniają one wsparcie w utrzymaniu równowagi środowiska, oczyszczaniu powietrza i wody, kontrolowaniu erozji gleby, produkcji żywności, a także poprawę jakości życia mieszkańców.

Badania zespołu z IGiPZ PAN skoncentrowały się na trzech rodzajach usług ekosystemowych, które mają pozytywny wpływ na ludzi: zaopatrzeniowe (np. zasoby naturalne i produkty roślinne), regulacyjne (np. pochłanianie dwutlenku węgla przez drzewa) oraz kulturowe (możliwość przebywania w otoczeniu natury). Zespół oceniał trzy najważniejsze właściwości tych usług: potencjał, wykorzystanie i niedosyt.

Badania skupiły się na 20 największych polskich miejskich obszarach funkcjonalnych, mierząc je w całości oraz oddzielnie w odniesieniu do ich otoczenia i rdzenia. Każdy z tych obszarów charakteryzował się liczbą mieszkańców przekraczającą 250 tysięcy.

Polskie duże miasta wyraźnie się od siebie różnią pod względem oferowanych usług. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej pod adresem https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98737%2Cduze-miasta-w-polsce-znacznie-sie-roznia-od-siebie-pod-wzgledem-uslug.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.
Exit mobile version