Ludzie i kultura

Muzeum w Częstochowie otrzyma zasilenie finansowe na trzy projekty

Muzeum Częstochowskie otrzymało dotację od Ministerstwa na trzy przedsięwzięcia: Konkurs Sztuki Ludowej (90 tys. zł), ekspozycję „Karuzela z Madonnami” (40 tys. zł) oraz cykl spotkań etnobotanicznych (26 tys. zł).

Konkurs Sztuki Ludowej „Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki” ma na celu ukazanie aktualnego stanu tradycyjnego rzeźbiarstwa i zabawkarstwa oraz ich transformacji w trakcie uczestnictwa w cyklicznym konkursie. Chcemy również wzbogacić zbiory Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego, edukować i popularyzować rękodzieło oraz ukazać jego różnorodność. W ramach przedsięwzięcia zaplanowaliśmy warsztaty zabawkarskie, spektakl plenerowy oraz prezentację nagrodzonych i wybranych prac. Wykorzystując wizerunek nagrody Grand Prix, stworzymy puzzlę jako podsumowanie projektu dwuletniego.

Projekt zacznie swoją realizację w maju 2023 roku i potrwa do września 2024 roku. Środki na jego realizację pochodzą z programu Kultura ludowa i tradycyjna, dofinansowanego zarówno przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i Gminy Miasta Częstochowy.

Ekspozycja „Karuzela z Madonnami – różnorodność wyobrażeń Matki Boskiej Częstochowskiej”
Zaprezentowana na wystawie sztuka związana z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej będzie pokazywać jego zmienność i różnorodność w trakcie upływających dziesięcioleci. Na ekspozycji znajdą się zarówno dzieła sakralne, jak i dewocyjne oraz te tworzone przez nieprofesjonalnych artystów, naiwne, nowoczesne i współczesne. Dzięki temu zostaną wyeksponowane bogate źródła i inspiracje, jakie miały wpływ na powstawanie wyobrażeń MB Częstochowskiej. Wystawa będzie stanowić wyjątkowe źródło wiedzy na temat antropologicznych badań historii i tradycji miasta oraz pomoże zgłębić znaczenie symboliki wizerunku. Ponadto odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych, przygotowanych specjalnie dla dzieci i dorosłych, a także poznać bogato ilustrowany katalog prezentujący zbiory Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

Od 29 lipca do 19 listopada 2023 roku Pawilon Wystawowy będzie domem dla wyjątkowej ekspozycji. Ekspozycja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

Ten projekt edukacyjno-animacyjny ma na celu popularyzację wiedzy na temat ziół i ich właściwego wykorzystania w ludowej tradycji. We współpracy dwóch działów Muzeum Częstochowskiego – etnografii i przyrody – uczestnicy cyklu spotkań otrzymają karty zielnikowe i będą mieli okazję poznać właściwości roślin. Odbiorcami projektu będą uczniowie szkół podstawowych i średnich, rodziny oraz osoby indywidualne w każdym wieku. W ramach zadania zorganizowane zostaną również warsztaty, prelekcje, koncert zespołu Etnobotanika oraz wydarzenia tematyczne związane ze świętami – Bożym Ciałem, nocą świętojańską i świętem Matki Boskiej Zielnej. Celem projektu jest przybliżenie ziołolecznictwa i ukazanie jego znaczenia w ludowej tradycji.

Realizacja projektu EtnoPolska 2023 rozpocznie się w maju i będzie trwała do października tego samego roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.