Polityka

MS: zmiany w tzw. `ustawie Kamilka` (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza dodanie nowego projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt ten dotyczy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, znanej jako ustawa Kamilka. Celem zmian przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości jest usprawnienie stosowania przepisów mających na celu ochronę dzieci.

Nowelizacja wynika z analizy efektów tzw. „ustawy Kamilka”, którą Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadza od lutego 2024 r. Proponowane zmiany uwzględniają również uwagi zgłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„W trakcie szybkiej nowelizacji zwracaliśmy uwagę na proste rozwiązania. Po 15 lutego przeprowadziliśmy analizę działania ustawy w praktyce, konsultując się zarówno z organizacjami społecznymi, jak i przedstawicielami innych resortów, zwłaszcza Ministerstwa Edukacji Narodowej. Naszym celem było zidentyfikowanie skutecznych i nieskutecznych elementów ustawy oraz wprowadzenie zmian, które naprawią jej niedociągnięcia i rozwieją wątpliwości” – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości.

Przyszłe zmiany w tzw. „ustawie Kamilka” mają na celu zwiększenie precyzji przepisów oraz eliminację zbędnych komplikacji. Najważniejsze modyfikacje obejmują:

– Zniesienie konieczności dostarczania zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego przez rodziców uczniów, którzy pełnią rolę opiekunów podczas szkolnych wycieczek. Wystarczy teraz ich oświadczenie o braku karalności;

– Uchylenie opłat za zaświadczenia o niekaralności dla wolontariuszy prowadzących zajęcia z dziećmi oraz studentów odbywających praktyki w szkołach;

– Zniesienie konieczności podwójnego sprawdzania danej osoby, na przykład szkoła nie będzie musiała ponownie weryfikować w rejestrach karalności trenera, który już został sprawdzony w klubie sportowym lub firmie, która go zatrudnia.

Proponujemy zaniechanie konieczności przedstawiania zaświadczeń o niekaralności przez osoby, które zgodnie z wymogami są już przez swoje zawody zobowiązane do zachowania niekaralności, takie jak policjanci, adwokaci, radcy prawni i sędziowie, przychodzące do szkoły.

Goście zaproszeni na zajęcia szkolne, o ile będzie w nich uczestniczyć nauczyciel, nie będą potrzebowali zaświadczenia o niekaralności z KRK.

Dodanie słownika wyjaśniającego takie pojęcia jak „organizator działalności”, „inna działalność”, „działalność opiekuńcza” jest konieczne.

Ochrona dzieci:

Ustawa Kamilka, czyli nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, weszła w życie 15 lutego 2024 r. Została uchwalona w odpowiedzi na tragiczną śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który zmarł w wyniku brutalnego znęcania się przez ojczyma. Wprowadzone przez ustawę Kamilka przepisy nakładają obowiązek stosowania standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, m.in. szkoły, przedszkola, ośrodki opiekuńcze, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe Młodzieżowe Domy Kultury, ogniska wychowawcze czy osiedlowe świetlice. Zatrudnione w tych placówkach osoby muszą przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.