Biznes i finanse

Nowa obwodnica Olesna – szybsze podróże w okolicy!

ENERGA WYTWARZANIE S.A. niedawno podpisało z Greenvolt Power umowę dotyczącą nabycia portfela projektów OZE za łączną kwotę 107 mln Euro. Zawarta transakcja obejmuje dwa parki: Sompolno i Opalenica, które łącznie oferują 58,6 MW mocy. Obie lokalizacje są podłączone do polskiej sieci elektroenergetycznej, a Sompolno składa się z innowacyjnego hybrydowego systemu. Sprzedaż ta jest zgodna z planem rotacji aktywów Grupy Greenvolt, której celem jest wypromowanie do końca bieżącego roku przynajmniej 200 MWp.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że od 24 lipca 2023 r. planowana obwodnica Olesna w ramach drogi ekspresowej S11 jest już gotowa do użytku. 25-kilometrowy odcinek drogi łączący aglomerację śląską z Kępnem, Jarocinem i Ostrowem Wielkopolskim to pierwszy fragment tej trasy na terenie województwa opolskiego. Inwestycja realizowana w systemie Projektuj i buduj, kosztowała 667 mln zł i została wykonana przez konsorcjum firm: MIRBUD i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że budowa nowej obwodnicy Olesna, stanowiącej pierwszy fragment drogi ekspresowej S11 w województwie opolskim, pomoże mieszkańcom miasta w oddychaniu od ruchu tranzytowego. Dodatkowo nowa bezpieczna i wygodna droga ekspresowa zapewni kierowcom komfort podróżowania, a także zwiększy potencjał gospodarczy regionu.

Obwodnica Olesna to nowa trasa ekspresowa, która łączy drogę krajową nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarki z granicą województw opolskiego i śląskiego w pobliżu miejscowości Łomnica. Budowa tej trasy została wyposażona w 24 obiekty mostowe, w tym dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry – Kluczbork, o długości 135 m i 126 m. Oprócz tego, w ramach zadania powstał węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 oraz została przebudowana infrastruktura techniczna, wyposażona w urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Otwarcie dwujezdniowej obwodnicy Olesna, która posiada dwa pasy ruchu w każdym kierunku i nośność 11,5 t/oś, zbliża się wielkimi krokami. Prace przygotowawcze przy sąsiednich odcinkach ekspresówki są już prawie zakończone. W przypadku fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Dla odcinka od obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są aktualnie różne warianty przebiegu trasy.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania do nich jakichkolwiek zmian, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest wyłącznym odpowiedzialnym za treść komunikatu, zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.