Biznes i finanse

Częstochowa: Nawet do pół miliona złotych dla przedsiębiorczych

Firmy z sektora gastronomii, hotelarstwa, turystyki i kultury mogą skorzystać z atrakcyjnych dotacji bezzwrotnych, wystarczy tylko przedstawić kreatywny pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. Program pilotażowy jest prowadzony przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie.

Częstochowa wspiera przedsiębiorców poprzez dofinansowanie na uruchomienie nowych produktów lub usług, z możliwością otrzymania nawet 540 tys. zł. Dzięki środkom Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, na trzy województwa przeznaczono ponad 223 miliony złotych. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, zachęca do skorzystania z tej szansy, która pozwoli firmom na poważne wzmocnienie. Dodatkowo, częstochowski ARR oferuje pomoc dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą lub chcą wznowić prowadzenie firmy po przerwie, poprzez możliwość uzyskania pożyczki, z możliwością częściowego umorzenia, na kwotę do 150 tys. zł.

Podczas konferencji prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Marcin Kozak, omówił szczegóły i warunki projektu wspierającego branżę hotelową, gastronomiczną, turystyczną i kulturalną w związku z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Dotacje z KPO obejmują komponent inwestycyjny, szkoleniowy i doradczy, a warunkiem jest udowodnienie spadku obrotów firmy o 30% rok do roku. Nabór wniosków trwa do 18 czerwca, a poziom wsparcia to aż 90% kosztów kwalifikowanych.

Program Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” wkrótce rozpocznie nabór wniosków o pożyczki na samozatrudnienie. To doskonała okazja dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub powracających po przerwie w prowadzeniu firmy. Pożyczka może wynosić nawet ponad 150 tys. zł, a okres spłaty wynosi do 7 lat, w tym z możliwością karencji w spłacie kapitału do jednego roku. Po spełnieniu warunków umowy, pożyczka na samozatrudnienie podlega jednorazowemu umorzeniu w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowanego w dniu zawarcia umowy pożyczki, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki.

W ramach tej pożyczki możliwe jest finansowanie zakupu urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług, infrastruktury oraz środków transportu. Można również pokryć stałe koszty związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej rozpoczęcia, takie jak czynsz czy opłaty za wynajem lokalu. Pożyczkę mogą także otrzymać niepracujący opiekunowie osób z niepełnosprawnościami – wyliczał prezes ARR Marcin Kozak.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.