Polityka

Monika Horny-Cieślak jako nowy Rzecznik Praw Dziecka – Senat głosuje za

Po przeprowadzeniu głosowania, Centrum Informacyjne Senatu ma zaszczyt poinformować, że 30 listopada 2023 roku 66 senatorów wyraziło zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. 15 senatorów było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Na 2. posiedzeniu Senatu Monika Horny-Cieślak została w pełni zaakceptowana i powołana na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Głosowanie przyniosło pozytywny wynik, w którym poparcie dla powołania Moniki Horny-Cieślak wyraziło 66 senatorów, 15 senatorów było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

28 listopada 2023 r., Sejm wybrał Monikę Hornę-Cieślak na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Jest ona adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną, która od 19. roku życia walczy o prawa dzieci. Pani Horna-Cieślak zapewnia pomoc prawną osobom doświadczającym przemocy, wykonuje działania legislacyjne i szkoleniowe oraz koordynuje projekty edukacyjne. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka i członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Monika Horna-Cieślak jest autorką programu HELP Rady Europy, współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w tym ustawy o ochronie małoletnich – tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy – oraz ustawy umożliwiającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody rodziców.

Serwis PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w komunikatach publikowanych przez niego. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.