Polityka

MS: Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF wspólnie wzmacniają system ochrony dzieci w Polsce (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza, że wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz odbyła spotkanie z przedstawicielami Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz międzynarodowym ekspertem w zakresie ochrony dzieci, prof. Peterem Sidebothamem.

„Przemoc wobec dzieci w Polsce stanowi nie tylko zatrważający problem społeczny, lecz także wymaga zespołowego podejścia na wszystkich szczeblach. Wspólnie z UNICEF dążymy do opracowania rozwiązań, które pozwolą skuteczniej chronić najmłodszych” – zaznaczyła wiceministra Rudzińska-Bluszcz.Na spotkaniu z dnia 17 lutego br. omawiano wsparcie merytoryczne udzielone przez prof. Petera Sidebothama i UNICEF eksperckiemu Zespołowi do spraw analizy zdarzeń, w wyniku których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto, zapoznano się z rolą tego zespołu we wzmacnianiu krajowego systemu ochrony dzieci.

Prof. Sidebotham posiada obszerną wiedzę i doświadczenie w analizie zdarzeń, które zdobył pracując w Wielkiej Brytanii i Jordanii. Ponadto był zaangażowany w opracowywanie krajowych procedur dotyczących analizy przypadków śmierci dzieci w Anglii.

Profesor Peter Sidebotham poprowadził pierwsze w Polsce dwudniowe szkolenie dla członków Zespołu ds. analizy zdarzeń. Uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę i umiejętności do skutecznej analizy poważnych i śmiertelnych przypadków nadużyć wobec dzieci.

Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF wspólnie realizują inicjatywę „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych”. Dotychczas w Polsce przeszkolono ponad 5000 profesjonalistów w procedurach przyjaznych dzieciom, zwłaszcza w przypadkach przemocy domowej, wykorzystywania seksualnego oraz postępowań migracyjnych. W ramach trwającej współpracy UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości realizowany jest również międzynarodowy projekt „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”, finansowany przez Unię Europejską.

W kwietniu 2024 r. powołano Interdyscyplinarny Zespół ds. analizy zdarzeń, które doprowadziły do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletnich, w wyniku przestępstw popełnionych przez rodziców lub opiekunów. Zespół działa zgodnie z międzynarodową procedurą Serious Case Review, badając okoliczności każdego incydentu, weryfikując sytuację dziecka przed zdarzeniem oraz oceniając działania instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Jego celem jest przygotowanie rekomendacji mających na celu poprawę systemu ochrony dzieci w Polsce.

Procedura Serious Case Review (SCR) ma na celu poprawę ochrony dzieci poprzez promowanie kultury uczenia się wśród praktyków i instytucji, co odróżnia ją od innych mechanizmów ochrony dzieci. Jej głównym celem jest identyfikacja obszarów wymagających zmian w systemie oraz opracowanie sposobów osiągnięcia tych zmian.

SCR jest innowacyjnym mechanizmem, który skupia się na długoterminowej poprawie ochrony dzieci poprzez strategiczne podejście, w przeciwieństwie do innych metod skupiających się na indywidualnej odpowiedzialności lub doraźnej interwencji.

Wkrótce Zespół ds. analizy zdarzeń, które doprowadziły do śmierci lub poważnego uszkodzenia zdrowia małoletniego, zaprezentuje na konferencji prasowej rekomendacje oparte na raporcie dotyczącym sprawy Kamilka z Częstochowy.

UWAGA: Podane komunikaty są publikowane na serwisie PAP w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.