Biznes i finanse

Częstochowa: Będą nowe mieszkania andndash; w budownictwie społecznym i komunalnym

Buduje się pierwszy z planowanych budynków osiedla ZGM TBS przy ulicy Łódzkiej na Parkitce, a także zaawansowana jest budowa nowego bloku komunalnego przy ul. Bardowskiego.

Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, ogłosił program budowy ponad pięciuset mieszkań w mieście, obejmujący zarówno Towarzystwo Budownictwa Społecznego, jak i nowe bloki komunalne. Program ten został wdrożony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania, co potwierdzają zarówno duże zainteresowanie budynkiem TBS, jak i liczne wnioski o przydział lokalu komunalnego skierowane do miasta.

Prezydent miasta oraz prezes miejskiej spółki ZGM TBS, Paweł Konieczny, ogłosili w piątek przetarg na budowę drugiego bloku mieszkalnego przy Łódzkiej oraz rozpoczęcie prac projektowych nad trzecim i czwartym budynkiem. Planowana jest budowa 13 bloków i około 400 mieszkań na osiedlu ZGM TBS na Parkitce. W trakcie zaawansowanej budowy jest także blok przy ul. Bardowskiego 23A z 43 mieszkaniami, a jeszcze w tym roku rozpocznie się inwestycja przy ul. Krakowskiej, gdzie powstaną 2 budynki z 102 mieszkaniami komunalnymi.

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o lokale komunalne, spełniając określone kryteria ustalone przez Radę Miasta. Mieszkania w budynkach TBS są przyznawane w ramach postępowania kwalifikacyjnego, w którym rozpatrywane są wnioski partycypacyjne. Najemcy muszą wpłacić 30% wartości kosztów budowy lokalu jako kwotę partycypacji, aby móc zawrzeć umowę najmu, spełniając jednocześnie warunki ustawowe i regulaminowe. Osoby fizyczne chcące zawrzeć umowę najmu oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania nie mogą być już posiadaczami innego lokalu w Częstochowie.

Nowe osiedle ZGM TBS przy ul. Łódzkiej będzie składać się z ocieplonych budynków z tarasami lub dużymi balkonami. Pierwszy czterokondygnacyjny blok z windą będzie miał 23 funkcjonalne mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni od 45 do 65 m kwadratowych. Mieszkania zostaną oddane w standardzie do zamieszkania, z pomieszczeniami gospodarsko-lokatorskimi przyporządkowanymi do każdego lokalu. Hol zostanie doświetlony świetlikiem, a przy budynku znajdą się miejsca parkingowe. Pierwszy blok ma być gotowy wiosną przyszłego roku, a w marcu lub kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę drugiego bliźniaczego budynku. Całkowita wartość inwestycji z gruntem to 10 mln 157 tys. zł, a ZGM TBS korzysta z linii kredytowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zakończenie budowy bloku komunalnego przy ul. Bardowskiego 23A planowane jest na koniec września. W obiekcie znajdzie się 43 mieszkań, w tym 31 dwupokojowych i 12 jednopokojowych, z czego 10 będzie przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Całkowita powierzchnia mieszkań wyniesie 1,8 tys. m², a budynek będzie składał się z czterech kondygnacji, klatki schodowej, windy (przystosowanej dla 13 osób) oraz 4 wózkowni/rowerkowni. Budynek zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej Fortum, a wokół niego powstaną nowe miejsca parkingowe i tereny zielone. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 9 mln 154 tys. zł z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu bezzwrotnego wsparcia. Firma AMB Budownictwo Krzysztof Prokop jest wykonawcą prac o wartości 11,3 mln zł.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.