Zdrowie i styl życia

Częstochowa: E-book dla tych, co lubią zielone

Nowa publikacja projektu „Czyste, Zielone Miasta”, do którego dołączyła także Częstochowa, zawiera wiele fachowych porad dla osób chcących zazielenić swoje otoczenie.

Stowarzyszenie Program Czysta Polska promuje edukację ekologiczną i akcje związane z ochroną środowiska poprzez swoje flagowe przedsięwzięcie „Czyste, Zielone Miasta”. Podkreśla ono, że postawy proekologiczne powinny być wcielane w życie, a nie ograniczać się tylko do deklaracji, ponieważ często są one proste i niedrogie do zrealizowania.

Stowarzyszenie odwiedziło już 62 miasta we wszystkich województwach, prowadząc ekologiczne warsztaty, sprzątając z lokalnymi społecznościami wybrane tereny, sadząc drzewa i docierając do różnych grup wiekowych i zawodowych. W skali całego kraju udało się zasadzić niemal 10 tys. drzew i krzewów, rozdać 7 tys. sadzonek oraz zebrać 30 ton śmieci.

Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy lokalne samorządy, które kładą duży nacisk na ekologię, w tym także samorząd częstochowski. W ramach tej współpracy, 7 października zeszłego roku w Lasku Aniołowskim zasadzono łącznie 50 drzew, w tym jodły, buki, dęby, olchy, klony i jarzębiny. Dodatkowo rozdano 200 sadzonek sosny, świerku i buka, a z terenów zielonych udało się usunąć ok. 140 kg porzuconych śmieci. W akcję zaangażowany był Urząd Miasta, Centrum Usług Komunalnych oraz Politechnika Częstochowska, a wsparcie udzielił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Nowy e-book ,,Czyste, zielone miasta” zawiera nie tylko liczby i ciekawostki, ale także ekologiczne porady od zaproszonych do współpracy ekspertów. Porusza tematy takie jak przygotowanie wiosennego ogrodu, budowa ,,hotelu” dla owadów czy uprawa ziół na balkonie. Czytelnicy znajdą w nim również informacje o japońskich kulkach bokashi, które naturalnie oczyszczają zbiorniki wodne.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Częstochowa to miasto na prawach powiatu w północnej części województwa śląskiego. Jest położona nad rzeką Wartą. Częstochowę zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców co daje jej 13 miejsce pod względem liczby ludności.